Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

O fundacji

Wkręceni w dostępność

Fundacja Kultury bez Barier to doświadczony i pełen pasji zespół ekspertów dostępności, w tym osób z niepełnosprawnościami. Mamy wieloletnie doświadczenie w profesjonalnym organizowaniu i zapewnianiu dostępności wydarzeń. Mamy niegasnącą wiarę w ludzi, dlatego sieciujemy się i stawiamy na współpracę i relację z partnerami. Z pasją promujemy dostępność.

Ania Żórawska. W tle zieleń.

Anna Żórawska

Prezes Zarządu

Serce naszej fundacji, a bardziej formalnie - Prezeska. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu "Poza Ciszą i Ciemnością". Od 9 lat działa na rzecz udostępniania kultury osobom niepełnosprawnym sensorycznie. Od stycznia 2011 roku koordynuje projekt pilotażowy "Kultura bez barier" dla Biura Polityki Społecznej i Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Prowadzi szkolenia z zakresu audiodeskrypcji oraz obsługi osób z niepełnosprawnością. Autorka audiodeskrypcji do filmów i spektakli teatralnych. Współautorka Wytycznych ws. dostępności wydarzeń dla m.st. Warszawy. Osobowość, które emanuje empatią, wrażliwością i niezwykłą zdolnością doceniania innych. Prywatnie żona i mama dwójki wspaniałych dzieci.

ania@kulturabezbarier.org
+48 512 396 475 +48 512 396 475nothing

Robert Więckowski. W tle zieleń.

Robert Więckowski

Wiceprezes Zarządu

Wiceprezes fundacji, dziennikarz, redaktor, doktorant ISD na wydziale kulturoznawstwa SWPS, badacz literatury polskiej i kultury żydowskiej, jej recepcji w Polsce, wybrany do zespołu sterującego przy Społecznej Radzie Kultury m. ST. Warszawy. Od 2009 roku konsultant skryptów audiodeskrypcji przygotowywanych do filmów, spektakli teatralnych i wystaw muzealnych. Współautor zasad tworzenia audiodeskrypcji Fundacji Kultury bez Barier. Od 2011 roku prowadzi szkolenia z zakresu tworzenia opisu dzieła wizualnego oraz obsługi osób z niepełnosprawnością wzroku. Badacz audiodeskrypcji i sposobów udostępniania tekstów kultury osobom z niepełnosprawnością sensoryczną. Jest również członkiem AVT Lab (Laboratorium Przekładu Audiowizualnego) badającego audiodeskrypcję i napisy dla niesłyszących. Osobowość dobrze znana w środowisku osób niepełnosprawnych za sprawą swojej wrażliwości i ujmującego sposobu opisywania rzeczywistości.

robert@kulturabezbarier.org
nothing

Ania Bogucka. W tle zieleń.

Anna Bogucka

Biuro Zarządu

Asystentka Zarządu Fundacji, od lat związana z organizacjami pozarządowymi, pedagożka, mama dwójki dzieci. Doświadczenie zdobywała jako koordynatorka projektów społecznych i edukacyjnych. W biurze Fundacji wspiera realizację projektów, odpowiedzialna również za szeroko pojęte tematy związane z administracją. Motywuje, wspiera, szuka niestandardowych rozwiązań nawet w sytuacjach beznadziejnych.

anna.bogucka@kulturabezbarier.org
nothing

Paulina Gul. W tle zieleń.

Paulina Gul

Kierownik Zespołu, menedżer ds. projektów

Jako osoba słabosłysząca biegle posługuje się polskim językiem migowym i językiem polskim. Dlatego konsultuje rozwiązania dedykowane osobom Głuchym i słabosłyszącym. Od 2013 roku prowadzi, dla przedstawicieli instytucji kultury i instytucji publicznych w całej Polsce, szkolenia poświęcone sposobom udostępniania oferty kulturalnej osobom Głuchym i słabosłyszącym. W 2018 roku współkoordynowała COOLturalny Dzień Głuchego, który przerodził się w COOLturalny Festiwal Głuchych. Jej marzeniem jest rozwiniecie tego wydarzenia na tak dużą skalę, jak Festiwal Clin d'Oeil w Reims. Jest menedżerem naszego zespołu. W wolnym czasie uwielbia czytać kryminały, a także podróżować - na własną rękę, czasem bez celu, po prostu aby odkrywać.

paulina@kulturabezbarier.org
+48 502 741 022 (SMS) +48 502 741 022 (SMS)nothing

Aleksandra Szorc. W tle zieleń.

Aleksandra Szorc

Koordynatorka dostępności - specjalista ds. osób niesłyszących

Surdopedagog, studentka psychologii. W naszej fundacji jest specjalistką ds. osób z wadą słuchu, jak również prowadzi szkolenia w instytucjach kultury z obsługi widza z niepełnosprawnością słuchu. Ponadto odpowiada za jedną z najważniejszych filarów działalności każdej fundacji, czyli rozliczenia finansowe.

ola@kulturabezbarier.org
nothing

Aleksandra Sztajerwald. W tle zieleń.

Aleksandra Sztajerwald

Koordynatorka dostępności - specjalista ds. osób ze spektrum autyzmu

Animatorka społeczno-kulturowa oddana trzeciemu sektorowi. Od 2008 roku związana z Fundacją SYNAPSIS, gdzie rozpoczęła swoją przygodę z dostępnością. W naszej fundacji dzielnie kontynuuje współprace z instytucjami kultury otwierając je na potrzeby osób z autyzmem. Opracowuje autorskie projekty, testuje nowe rozwiązania, szkoli i podpowiada. Możecie ją spotkać także podczas biegów Fundacji "Maraton Warszawski", gdzie koordynuje pracę wolontariuszy.

aleksandra@kulturabezbarier.org
nothing

Marta Piwowarska. W tle zieleń.

Marta Piwowarska

Koordynatorka ds. dostępności - edukacja

Absolwentka Zarządzania instytucjami artystycznymi na Uniwersytecie Gdańskim oraz Zarządzania kulturą w strukturach europejskich w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Autorka audiodeskrypcji do filmów oraz spektakli teatralnych. Zajmuje się również współpracą międzynarodową. Specjalistka w zakresie dostępności mediów internetowych i strażniczka równego traktowania każdego bez względu na płeć, orientacje, różnice kulturowe, czy też dysfunkcje!

marta@kulturabezbarier.org
nothing

Monika Dubiel. W tle zieleń.

Monika Dubiel

Koordynatorka ds. dostępności dla osób z niepełnosprawnością słuchu

Magister psychologii oraz magister filologii hiszpańskiej. Oba dyplomy uzyskane w ramach kolegium międzywydziałowych indywidualnych studiów humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Podróże i języki obce to jej żywioły! Do tej pory opanowała 7 języków i to one pozwoliły jej odkrywać kulturę wielu zakątków świata, nieco bardziej, od przeciętnego turysty. Brak wzroku nie stanowi dla niej większej bariery! Brała udział w licznych wymianach studenckich w ramach programu Erasmus, jak również odbyła praktyki we Włoskim Związku Niewidomych oraz w Ambasadzie RP w USA. W naszej fundacji konsultuje rozwiązania dedykowane osobom z niepełnosprawnością wzroku oraz jest moderatorką spotkań poświęconych kulturze i jej dostępności. Od 2016 roku prowadzi szkolenia dla pracowników instytucji kultury. Jednocześnie konsultuje projekty teatralne pod kątem ich dostępności dla niepełnosprawnych.

monika@kulturabezbarier.org
nothing

Alicja Szurkiewicz

Koordynatorka tłumaczeń na polski język migowy

Tłumaczka Polskiego Języka Migowego. Ze względu na Głuchych rodziców od zawsze była związana ze środowiskiem osób niesłyszących. Jest surdopedagogiem i ukończyła również terapię pedagogiczną. Studiując w Krakowie, rozpoczęła swoją pracę zawodowa jako tłumacz języka migowego. Sympatycy naszej fundacji uwielbiają, kiedy dany spektakl, lub wydarzenie muzyczne jest tłumaczone przez Alicję, bo ma niezwykłą umiejętność oddawanie ekspresji wypowiadanych przez artystów słów. Dodatkowo jest ona koordynatorką tłumaczeń. Prywatnie żona i mama Zosi.

alicja@kulturabezbarier.org
nothing

Darek Zajkowski. W tle zieleń.

Dariusz Zajkowski

Koordynator ds. technicznych

W fundacji zajmuje się dostępnością kultury od strony technicznej. To dzięki Niemu na naszych pokazach filmowych, teatralnych, koncertach i wszelkiego rodzaju spotkaniach możecie korzystać z pętli indukcyjnej, czy też z audiodeskrypcji na słuchawkach. Bardzo często towarzyszy nam w dalszych podróżach i zawsze swoim uśmiechem potrafi rozładować najbardziej napiętą sytuację.

darek@kulturabezbarier.org
nothing

Mikołaj Jabłoński

Mikołaj Jabłoński

Koordynator ds. promocji

Student filologii włoskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jako osoba słabowidząca od kilku lat prowadzi działalność blogerską, w której dzieli się swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami dotyczącymi świata. W 2014 r. stworzył festiwal talentów dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wzroku O.K.U.L.A.R. W latach 2014 – 2016 reprezentował uczniów warszawskich szkół specjalnych w Młodzieżowej Radzie m.st. Warszawy. Obecnie zajmuje się komunikacją oraz promocją działań naszej fundacji.

mikolaj@kulturabezbarier.org
nothing

I ty też możesz zostać częścią naszego zespołu

Zostań naszym wolontariuszem

Subskrybuj

i bądź na bieżąco!