Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Nasze projekty

Miganie przez czytanie

"Miganie przez czytanie" to projekt Fundacji  Kultury bez Barier, którego założeniem była promocja czytelnictwa i języka polskiego wśród dzieci i młodzieży Głuchej.

Koncepcja

Adam Stoyanow – osoba Głucha, stworzył dwa autorskie teksty bajek w Polskim Języku Migowym(PJM), które zostały nagrane i opublikowane na portalu YouTube. Bajki były wykorzystywane podczas 4 warsztatów dla dzieci, podczas których prowadzący rozmawiali z uczestnikami o literaturze, zachęcali do sięgania po książki. Każdorazowo warsztaty były prowadzone przez osoby Głuche, w PJM. Na każdym spotkaniu był obecny również tłumacz na język polski foniczny, tak by osoby słabosłyszące oraz słyszące mogły uczestniczyć na równi z Głuchymi odbiorcami. 1 warsztat został zrealizowany na prośbę młodzieży z Instytutu Głuchoniemych, którzy chcieli poszerzyć swoje kompetencje w zakresie języka polskiego i znajomości literatury.

 

Realizacja

W ramach projektu zorganizowaliśmy 5 spotkań:

  • 30.09.2018 – Kino Elektronik(spotkanie odbyło się w ramach COOLturalnego Dnia Głuchego, który był częścią 6. Warszawskiego Festiwalu Kultury bez Barier);
  • 06.10.2018 – Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy(wydarzenie w ramach 6. Warszawskiego Festiwalu Kultury bez Barier);
  • 10.12.2018 – Instytut Głuchoniemych;
  • 10.12.2018 – siedziba Fundacji Kultury bez Barier;
  • 12.12.2018 – Instytut Głuchoniemych;

 

Każde spotkanie było prowadzone w Polskim Języku Migowym(PJM) przez osoby g/Głuche. Na dwóch pierwszych warsztatach Adam Stoyanow, osoba Głucha, zaprezentował bajki własnego autorstwa w Polskim Języku Migowym. Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, bajka wymyślona i opowiedziana przez osobę Głuchą dla dzieci Głuchych. Nikt bardziej, jak osoba dla której PJM jest pierwszym i głównym językiem, nie przyciągnie dzieci niesłyszących, posługujących się również PJM. Kreatywne i twórcze prezentacje bajek miały zachęcić najmłodszych do sięgania po różnorodne teksty. Na warsztatach obecni byli również tłumacze na język polski foniczny.

 

Zobacz koniecznie

Bajka Małpki

 

Bajka Miś

 

Logo MKIDN
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czas trwania

1 stycznia 2018 - 31 grudnia 2018

Liczba odbiorców

60

Dostępność

  • Napisy dla niesłyszących

  • Napisy polskie

  • Tłumaczenie na polski język migowy

  • Pętla indukcyjna

Subskrybuj

i bądź na bieżąco!